Nasdaq 114 puan yükseldi; teknoloji kazanç raporları bekleniyor

0 8

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – Yoğun bir kazanç haftası ve Fed toplantısı öncesinde teknoloji sektörü ilgi odağında olurken ABD borsaları Pazartesi günü karışık açılacak.

Dow 41 puan düşerken S&P 500 8 ve Nasdaq 100 114 puan yükseldi.

Bu hafta kurumsal kazançlar açısından en yoğun hafta olacak. S&P 500 şirketlerinin beşte biri ve Dow Jones Industrial Average şirketlerinin üçte biri rapor sunacak. Ana ilgi teknoloji sektöründe olacak ve beklentiler yüksek.

Salı günü Microsoft (NASDAQ:MSFT), Çarşamba günü Apple (NASDAQ:AAPL), Facebook (NASDAQ:FB) ve Tesla (NASDAQ:TSLA) olacak. Sonuçlar, FAANG – Facebook, Amazon (NASDAQ:AMZN), Apple, Netflix (NASDAQ:NFLX) ve Google’ın ana şirketi Alphabet (NASDAQ:GOOGL) – toplam piyasa değerini, 6,16 trilyon dolar ile tüm zamanların en yükseğine çıkarabilir.

Pazartesi günü görece sakin ve kayda değer isimlerden sadece Kimberly Clark (NYSE:KMB) rapor sunacak.

Geçen hafta üç ana nakit endeksi de artış paylaştı. Dow Jones altı haftanın beşinci pozitif haftasını yaşarken S&P 500, dört haftanın üçüncü yükselişini kaydetti. Nasdaq Composite Kasım ayından beri en iyi ve altı haftanın beşinci kazanç haftasını kaydetti.

Bu artışlara yol açan önemli etkenlerden biri, Demokratların çoğunlukta olduğu Kongre’nin (ve Beyaz Saray’ın), ek teşvik sunacağı fikri oldu. Yatırımcılar Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin kabul edileceğine hala inanıyor.

Johns Hopkins verilerine göre ABD’deki koronavirüs vaka sayısı 25 milyonu geçti ve ölümler 420.000’e yaklaşıyor.

Ancak rakamlara rağmen virüsle ilgili pozitif gelişmeler de oldu. ABD Sağlık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre Cumartesi sabahı ABD, 20,5 milyon doz Covid-19 aşısına başvurdu. En çok zarar gören California’da ise evde-kal emirlerinin kaldırılması bekleniyor.

Bu hafta önemli bir diğer gelişme, Fed’in Çarşamba günü sonuçlanacak olan iki günlük toplantısı. Merkez bankasının politikada bir değişiklik yapması beklenmiyor ve ekonominin tam istihdam ile %2 enflasyon hedeflerinden hala çok uzakta olduğunu yinelemesi bekleniyor.

Petrol fiyatları Cuma günkü kayıplarından toparlanarak Pazartesi günü yükseldi. ABD stoklarında, 15 Ocak’a kadarki hafta içinde 4,4 milyon varil artış olduğu raporlandı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 artışla 52,31 dolar olurken Brent %0,1 yükselişle 55,33 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,3 yükselişle 1.860,90 dolar olurken EUR/USD %0,1 azalışla 1,2154’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google