Nasdaq 165 puan düşüş yaşadı; artan tahvil getirileri baskı yapıyor

0 6

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Pazartesi günü düşük açılıyor. Yüksek profilli teknoloji sektörü, artan tahvil verimleri ile enflasyonist baskı endişeleri arasında ilgi odağında.

Dow 170 puan düşerken S&P 500 27 ve Nasdaq 100 165 puan düşüş kaydetti.

Temsilciler Meclisi, Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini Cuma günü oylamayı planlıyor. Yani Senato, önümüzdeki hafta bunu oylayabilir.

Bu tasarının geçme olasılığı, birkaç haftadır Wall Street’i destekliyor ancak yatırımcılar bu ek likiditenin, Fed’in aşırı genişlemeci politik tutumu ile birlikte enflasyonda hızlı bir artışa yol açacağından endişe duymaya başlıyor.

Bunun yankısı, 10 yıllık Hazine getirisinin geçen hafta 16 puan artarak bir yılın en yükseği %1,36’ya çıkması ile görüldü. Artan verimler, hisse senetlerinin göreceli çekiciliğini azaltırken kolay borçlanmaya bel bağlayan yüksek büyüme oranlı şirketlere zarar verebilir.

S&P 500 ve Nasdaq Composite geçen hafta %0,7 ve %1,6 kayıp ile kapatarak iki haftalık kazanç zincirini kırdı. Dow Jones Industrial Average, aynı dönemde %0,1 kazanç elde etti.

Tüm bunlar gözleri, Salı ve Çarşamba günü Kongre önünde ekonomik görünüme ve merkez bankasının para politikası tutumuna ilişkin ifade sunacak olan Fed Başkanı Jerome Powell’a çeviriyor.

ING analistleri, “zorlanacağı şey, toparlanmaya olan güveni ifade etmek olacak – tahvil piyasasındaki düşüşün bir çöküşe dönüşmesine neden olacak kadar fazla güveni değil” dedi.

Kurumsal kazanç dönemi sona yaklaşıyor ancak bu hafta bir dizi perakendeciden rapor gelecek: Macy’s (NYSE:M), Home Depot (NYSE:HD) ve TJX (NYSE:TJX) gibi. Pazartesi günü ise Berkshire Hathaway (NYSE:BRKa) ve DISH (NASDAQ:DISH) öne çıkan isimlerden.

Pazartesi günü petrol yükseldi. ABD üretimi, geçen hafta yaşanan şiddetli soğuk havanın etkisinden yavaş yavaş kurtuluyor.

Texas ve civar bölgelerdeki soğuk hava patlamasının, tahminen günlük 4 milyon varil üretimin durmasına sebep olmasının ardından petrol sahası ekibinin üretimi tamamen başlatması, birkaç gün daha sürebilir.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,9 artışla 59,78 dolar olurken Brent %0,9 artışla 62,87 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %1 artışla 1.795,85 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2134’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google