NASDAQ vadelileri 130 puan yükseldi; Apple ve Facebook’tan güçlü performans

0 6

Yazar: Peter Nurse
 
Investing.com — ABD’de hisselerin Perşembe gününü yükselişle açması bekleniyor. FED’in güvercin tutumu ile Apple (NASDAQ:AAPL) ve Facebook’tan (NASDAQ:FB) gelen pozitif çeyreklik sonuçlar sayesinde NASDAQ Composite Endeksi’nin en güçlü performansı göstermesi bekleniyor.
 
Bugün saat 14:05 itibariyle Dow vadeli işlemleri 155 puan, ya da %0,5’lik, S&P 500 vadeli işlemleri 28 puan, ya da %0,7’lik, NASDAQ 100 vadeli işlemleri ise 130 puan, ya da %1’lik artış kaydetti.
 
Apple Çarşamba akşamı beklentilerden çok güçlü bir ilk çeyrek açıkladı ve hisse açılış öncesi işlemlerde %2,7 yükseldi. 5G özellikli iPhone güncellemeleriyle birlikte satışlarda %54’lük sıçrama kaydedilirken, şirket mevcut hisse geri alım programını 90 milyar dolar daha artıracağını söyledi.
 
Facebook da salgın döneminde tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yapmasıyla birlikte dijital reklam harcamalarında ve reklam fiyatlarındaki artış sayesinde çeyreklik gelir ve kârda Wall Street’in beklentilerini aştı ve hisse açılış öncesi işlemlerde %7’nin üzerinde değer kazandı.
 
Perşembe günü kazanç raporları döneminin en yoğun günü olacak ve S&P 500‘de yer alan şirketlerin yaklaşık %11’i çeyreklik güncellemelerini sunacak. Caterpillar (NYSE:CAT), McDonald’s (NYSE:MCD) ve Comcast (NASDAQ:CMCSA) sonuçlarını piyasa açılışı öncesinde yayınlayacak isimler arasında yer alırken, Amazon (NASDAQ:AMZN) sahneyi piyasa kapanışından sonra alacak.
 
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) dün akşam çalışanların %98’inin, yolcuların ise %95’inin tam olarak aşılanması durumunda yolcu gemilerinin yaz ortası itibariyle Amerikan sularında seyahate yeniden başlayabileceğini açıklamasının ardından yolcu gemisi şirketleri de bugün odakta olacak.
 
FED ekonomiye yönelik görünümünü yükseltti ve Çarşamba günkü son toplantıda kararlaştırılan şekilde faiz oranlarını sıfıra yakın seviyede, varlık alımlarını ise mevcut miktarlarda devam ettirirken, enflasyonda kısa vadeli herhangi bir yükselişin geçici olacağını tekrarladı.
 
Ek olarak, ABD Başkanı Joe Biden Kongre’deki konuşmasında çocuk ve ailelere yönelik 1,8 trilyon dolarlık yeni planını detaylandırırken, şirketlere ve zenginlere yönelik vergilerin yükseltilmesini teklif etti.
 
Ekonomik veriler cephesinde ise, haftalık işsizlik ödeneği başvurularına ek olarak bugün saat 15:30’da ilk çeyrek GSYİH figürü yayınlanacak. Beklenti, para politikasının ve mali teşviklerin sunduğu destekle birlikte GSYİH’nin 2020’nin son çeyreğindeki %4,3’lük büyümenin ardından yıllık bazda %6,1’lik bir büyüme göstermesi yönünde.
 
Gevşek para politikası, ucuzlayan dolar ve geçen hafta ABD ham petrol stoklarında beklentilerin altında bir yükselişle birlikte petrol fiyatları bugün son yedi haftanın en yüksek seviyesine yükseldi.
 
ABD ham petrolü vadeli işlemleri %1,4’lük artışla varil başına 64,77 dolara yükselirken, Brent vadeli işlem sözleşmesi %1,5’lik artışla 67,76 dolara ulaştı.
 
ABD Enerji Bilgi İdaresi‘nin dün yayınladığı verilere göre ham petrol stokları geçen hafta 90 bin varil yükseldi. Bu miktar, 659 bin varillik artış tahmininin ve geçen haftaki 594 bin varillik artışın çok altında.
 
Altın vadeli işlemleri %0,1’lik artışla ons başına 1.774,45 dolara yükselirken, EUR/USD 1,2121’de sabit kaldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google