Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Mart’ta kampanyalar ve fiyatlarda yükseliş beklentisiyle hızlanan alımların etkisiyle %92,8 arttı

0 6

İSTANBUL, 2 Nisan (Reuters) – Otomobil ve hafif ticari araç satışları Mart ayında da düşük faizli kredi kampanyaları ve tüketicilerin kurdaki sert yükseliş fiyatlara yansımadan araç alımına gitmeleriyle geçen yıla göre %92,8 arttı.

Otomotiv ve hafif ticari araç pazarı Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre Mart’ta 96.428 adede yükseldi ve 10 yıllık ortalamanın neredeyse %50 üzerinde gerçekleşti.

EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin, satışlardaki artışta, “2020 stoklarını bitirmek için yapılan kampanyalar, düşük faiz oranlı satış kampanyaları ve tüketicinin kurdaki yükseliş fiyatlara yansımadan önce araç almaya gitmesinin” etkili olduğunu ifade etti.

Satışlardaki yüksek oranlı artışta geçen yıl Mart ayında başlayan koronavirüs salgını kaynaklı düşük baz etkisi de rol oynadı.

Hafif ticari araç satışları %98,3 artarak 20.071 adet, otomobil satışları %91,4 artarak 76.357 adet oldu.

İlk çeyreğin tamamına bakıldığında pazar %59,7 artışla 198,660 adet oldu. İlk çeyrekte otomobil satışları %57, hafif ticari araç satışları %70,3 arttı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google