Petrol fiyatları 58 doların altına düştü

0 8

New York’ta son zamanlarda yaşanan ralli doların gücünü düşürürken petrolün varil başına 58 doların altına inmesine sebep oldu.

Vadeli işlemler, iki yılın en uzun rallisinin ardından ikinci seans için düştü. Uluslararası Enerji Ajansı’nın 2021 için talep tahminini azaltması ve pazarı kırılgan olarak tanımlamasıyla birlikte, pandemi Çin’den ABD’ye yakıt tüketimini sıkıştırmaya devam ediyor. Bu haftanın başlarında ABD hükümeti, ülkenin petrol talebinin iyileşmek için muhtemelen daha fazla zamana ihtiyaç duyacağı tahmininde bulundu.

Düşüş hissine rağmen, petrol hala haftalık bir kazanç sağlamaya hazır ve bazıları IEA da dahil olmak üzere uzun vadeli görünüm konusunda iyimser. Bank of America, talebin önümüzdeki üç yıl içinde 1970’lerden bu yana en hızlı şekilde artabileceğini söyleyerek, yükseliş sesleri korosuna ekleyen en son kurum oldu.

Petrolün Kovid-19 salgınının derinliklerinden hızlı toparlanması, Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerini derinleştirme sözü vermesinin ardından bu yıl hız kazandı.  Fiyatlarda yükseliş eğilimi devam ederken karadaki tanklarda ve gemilerde tutulan şişirilmiş stokların kullanılmasına yardımcı oluyor.

Petrol talebi ve fiyatlarındaki son durum hakkında, Amro’da kıdemli enerji ekonomisti Hans van Cleef, “Temel analize dayalı olarak, genel olarak finansal piyasalarda iyimserlik görmemize rağmen, daha fazla fiyat artışı gözlemlemek zor olacak. Çok daha yüksek petrol fiyatlarının sürdürülebilir olmadığını ve petrol üreticilerinin er geç üretimi artırmaya başlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: Bloomberg.com

Çeviri: Cem Cetinguc

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google