Piyasalarda riskler yeniden fiyatlanıyor

0 7

ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Şubat ayı başında geçmesi planlanırken Senato yetkilisi Schumer, Mart ayı ortasını işaret etti. Paketin büyüklüğünün de planlanan rakamın altında olacağı kaygıları arttı. Avrupa cephesinde ise artan vaka sayısına aşıdaki yetersizlik ve yeni kısıtlamaların fiyatlamaya eklenmesi ile borsalarda satışlar yaşandı. Dün Avrupa ve ABD gerilerken bugün Asya’da düşüş var ve Avrupa ise seansın ilk yarısında pozitif fiyatlanıyor.

Gelişen ülke piyasalarında da düşüş yaşanıyor, iShares MSCI Turkey (NASDAQ:TUR) dün %1 kayıp verdi ve geçen haftaki kaybıyla beraber Ocak ayı içindeki kazançlarını da sildi. Borsa tarafında geçen haftaki rekor sonrası yaşanan düşüş dün de sürdü. BIST bugün de satıcılı işlem görüyor ve endekste BİST Bankalar’ın kaybı bu ay %6’ya yükseldi. BİST Sanayi tarafında ise bu ayki kazanç %10’a yaklaştı. Borsada bankacılık endeksinin ve hisselerin genelinin yükselişi desteklememesini riskli bulduğumuzu önceki raporlarımızda da belirtmiştik. BIST tarafında küresel risk iştahındaki düşüş ile devam edecek satışlarda 1,500- 1.490 puan aralığını ilk düzeltme bölgesi olarak takip edeceğiz. 1.475 puan ise önemli destek konumunda.

Kur tarafında 7,42’yi pivot bölge olarak izlemeye devam ediyoruz ve fiyat beklediğimiz gibi 7,40 altına gerilese de 7,42 yakınında denge kurmaya devam ediyor. Haftanın devamında salgının daha fazla fiyatlanması ve risk iştahının da düşmesi durumunda kurda görülecek olası yükselişlerde 7,55’i direnç olarak izleyeceğiz. Ancak kurda oynaklığın azalması ve alımların da sınırlı kalması düşüş isteğinin halen güçlü olduğunu gösteriyor. 7,87 kırılmadıkça kurda 7,40’lı bölgelerdeki seyrin bir süre daha korunmasını bekliyoruz.

Ocak ayına hızlı başlayan ancak kazançlarını geri vererek %2,5 kadar negatif bölgeye geçen ons altın, dünkü sınırlı yükselişini de koruyamadı. Esasında mevcut küresel riskler altın için destekleyici ancak ivme istenen kuvvette değil. Bu akşam gerçekleşecek FOMC toplantısında Powell’ın güvercin tutumunu sürdürmesi ve teşvik paketine olan atıfı altında yeniden 1,880$ seviyesine doğru hareketi destekleyebilir. Geri çekilmelerde ise 1.825$ ilk destek korunumunda.

Altın gibi gümüşte de benzer bir fiyatlama var ve metalin aylık kaybı %4’e yaklaştı. 24.20$ desteğinin korunması durumunda 26$ seviyesine doğru hareket görülebilir.

Geçen haftaki ECB toplantısı sonrası 1,22’ye doğru hareket gösteren EUR/USD, bugün FOMC öncesi 1,21’e doğru düşüş yaşıyor. Paritede kısa vadede 1,20 tabanının korunması ile yeniden 1,2250-1,23 aralığına hareket devam edebilir.

Salgının küresel ekonomideki hasarı artıracağı kaygısı ile gerileyen brent, şimdilik 54$ tabanını koruyor, ancak Avrupa başta olmak üzere salgına dair risklerin artması, borsalardaki satışların hızlanması durumunda petrolde de bu seviye altına gerileme görebiliriz. Kısa vadede 50$ seviyesinin korunması önemli.

Dün 6 Ocak sonrası en yüksek seviyeye çıkan belirsizlik (korku) endeksi, teknik olarak önemli görülen 30,0 seviyesini aşmadı ve bugün 24,0 seviyesi altında. Mart ayındaki seviyenin ardından Temmuz, Eylül ve Kasım’da sınırlı hareket gösteren endekste 30,0 seviyesi üzeri en son 21 Aralık’ta görülmüştü.

Haftanın devamında piyasaların riskleri fiyatlamaya devam etmesi hem endeks, hem hisse hem de GOP’lar ve para birimlerinde hareketliliği artırabilir.

Deniz Engin, Investing

Alıntıdır, makalenin tamamı burada

FÖŞ: Başımız Sağolsun, Ekonomide Kışı Kaybettik

Borsalardaki “balon” daha kaç yıl devam eder?

ANALİZ: Global piyasaları kaygıya düşüren 2 neden

Yabancı yatırımcılar Türk piyasalarına dönüyor 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google