Piyasanın Kalbi: 2021’in Büyük Borsa İsyanı

0 8

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Bu, borsalar için tarihi bir an. Dolayısıyla tarihçiler, şu anda neler olup bittiğini, normal koşullarda finans piyasalarında başarı için gerekli olan matematik temelli disiplinlerde eğitilmiş olanlardan daha iyi anlayacaklardır.

Çoğu insanın aldığı kadar zevk almayacaklar.

Açığa satışçı hedge fonlarına karşı coşkulu perakende tüccarların kazandığı zaferler, çağlar boyunca birçok isyan ve devrimden tanınabilir. Ezilenler ve dezavantajlılar bir araya gelip örgütlendiklerinde aniden sahip oldukları gücün farkına vardıkları bir imza anı vardır.

GameStop (NYSE:GME) ve AMC Entertainment (NYSE:AMC) galipleri, 1789’da Bastille’e saldırırken, 1773’te Boston limanına çay dökerken ve Avrupalı hükümdarları 1848’de saraylarından kovalarken görüldü.

Bu, finansal olduğu kadar sosyal ve kültürel bir an. WallStreetBets Intern Twitter hesabından sayısız örneklerden biri olan bu örneği ele alalım: “herkese bir hatırlatma. #WSB $GME $AMC $BB 2008 mali çöküşünden dolayı tek bir Wall Street yöneticisi bile cezalandırılmadı. Lanet olsun.”

Veya AOC’nin Stonk Daddy adıyla başka bir Twitter hesabından (isyan çift taraflı değilse isyan değildir):

“Bu kadar çok nefret ettiğim insanlarla dalga geçmek için daha iyi bir fırsat hiç görmedim Her protesto, yaptığım her doğrudan eylem Karşılaştırıldığında yetersiz kalıyor.”

Görünen o ki bu her şeyden önce bir intikam arzusu. Dertler spesifik olabilir: açığa satışçılar, yüksek frekanslı yatırımcılar veya sadece Main Street aracı kurumlarından gelen keskin uygulamaların yanlış ucunda olanlar gibi. Ya da Wall Street düzenine (ki buna, şaşırmayacağımız şekilde kapısının dışındaki kalabalığa yeni uyanan Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu da dahil) karşı yönelen sıradan kişiler olabilir.

“ZENGİNLERİ. YİYİN.” “Takım elbiselilerin canı cehenneme” vb. Bu, öfkeyle beslenen bir an.

Bundan sonra ne olacağını geçmişten biliyoruz. Çoğunlukla, kendi başarısından keyif alan ve sarhoş olan kalabalık, neredeyse her zaman daha iyi kaynaklara sahip olan ve – yumurta kapıya dayanınca – çaresiz kalan rakiplerinin kararlılığını güçlendiren aşırılıklar yapmayı sürdürür. Yönetici kast cüretini yeniden kazanır, isyancıların dayanışması baskı altında çatırdar ve statüko korkunç bir baskı ile yeniden kurulur. Bu hikaye antik çağlardan (MS 70 Yahudi İsyanı) orta çağlara (Paris 1358, Londra 1389), İmparatorluk çağına (İskoçya, 1746, Ukrayna 1775, Prusya 1849, Hindistan 1857) ve günümüze kadar aynıdır. Liste tam anlamıyla sonsuzdur.

Daha başarılı ayaklanmalar bile genellikle galipler birbirlerine sırtını döndüğünde bozulur. Kitlenin birliği kesinlikle zamanla sınırlıdır. “GME/AMC/BB’yi ne zaman satarım?” sorusuna verilen herhangi bir cevap, öfkelerini kuruluşlardan satışlara ve dönekliklere çevirecek kaybedenler üretecek.

Bu sözler, bu âna sebep olan sıkıntıların arkasındaki gerçekleri ve kökenleri karalamak için değil. Son patlama ve çöküş döngüsünün yarattığı eşitsizlikleri ya da bugünün piyasa yapısındaki örtük adaletsizliği doğruymuş gibi göstermek değil bizim işimiz. Sadece bu gibi anların, genellikle mızrağa geçirilmiş kafalarla veya top ağzına bağlanmış cesetlerle sona erdiğini söylemek için. Sizinkinin onlardan biri olmadığından emin olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google