Piyasanın Kalbi: Euro bölgesi bankaları – belirsizlik ve korkunçluk arasında

0 2

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Avrupa bankaları bu kazanç dönemini, paranızı yatırmak için muhtemelen daha iyi yerler bulabileceğinizin bir başka örneği olarak kullanıyor.

Yavaş bir aşılama süreci Euro bölge ekonomisinin yeniden açılmasını geciktirdiğinden uzun süredir umut edilen toparlanma, birkaç ay daha beklemek zorunda kalacak gibi görünüyor.

Bankaların bu tür ödemeler yapabilecek durumda olduğu durumlarda bile yine de hayal kırıklığına uğratacak yollar bulabilecek gibi görünüyorlar. Unicredit (MI:CRDI) CEO’su Jean Pierre Mustier, Çarşamba günü dördüncü çeyrek hesaplarına 878 milyon Euro (1,06 milyar dolar) şerefiye zararı yükleyerek 1,18 milyar Euro ile bankanın net zararını, piyasa tahminlerinin iki katına çıkarmayı garantiledikten sonra emekliye ayrıldı.

Unicredit %2,5 düşüş yaşadı ancak Avrupa Merkez Bankası (ECB) eski başkanı Mario Draghi’nin Başbakan adaylığı ile İtalyan borsalarında yaşanan ralli sayesinde bu yıl şimdiye kadar %11 kazanmış halde. Draghi, İtalya’nın büyük partilerinin çoğunun kendisini desteklemeleri konusunda güçlü adımlar attı.

Zarar, piyasanın zaten hafife aldığı başarıları gölgede bıraktı. Temel net kârın yıllık 1,3 milyar olması mütevazı ama yine de olumlu bir sonuçtu.

2021 için Unicredit, temel kârın en az ikiye katlanarak 3 milyar Euroya çıkmasını beklerken maddi öz kaynak getirisinin geçen yılki %2,5’e göre daha hızlı artması ve 800 milyon hisse geri alımının da yardımcı olması bekleniyor. Avrupalı düzenleyiciler büyük olasılıkla dudaklarını büzüp kaşlarını çatacaklardır ancak adi öz sermaye kademe oranı %15’in üzerinde olan bir banka dağıtım yapamıyorsa herhangi bir özel yatırımcının neden dahil olmak isteyeceğini anlamak zor.

Sermayesi iyi olan ve Avrupalı birçok bankadan daha karlı olan Unicredit bile bazı önemli risklerle karşı karşıya. Bunların en büyüğü, salgından çıkan İtalya ekonomisi yörüngesindeyse sıradaki en büyüğü, şüphesiz önceki hükümetin Unicredit’in almasını istediği ve uzun ömürlü umutsuz vaka Banca Monte dei Paschi di Siena SpA’nın (MI:BMPS) kaderidir.

Mustier, bu tür baskıları protesto etmek için görünüşte istifa etti ve şartları müzakere etme görevi şimdi Nisan ayında bankaya katılacak olan UBS gazisi Andrea Orcel’e düşecek. BMPS’nin bugünkü karmaşasından büyük ölçüde sorumlu olan bir olay olarak Banca Antonveneta’nın yıkıcı bir şekilde devralınmasını onaylayan, 2007’de İtalya Merkez Bankası yöneticisi olan Draghi ile herhangi bir anlaşma yapmak zorunda olmanın ironisini Orcel şüphesiz takdir edecek.

Ancak İtalya’da işler umutsuz görünürse Commerzbank’ın (DE:CBKG) acı verici ölümünün devam ettiği Almanya’daki düpedüz kasveti görürler. Bankanın beş yıl içinde üçüncü büyük yeniden yapılanması nedeniyle 2,7 milyar Euroluk bir zararı onaylamasının ardından Commerzbank hisseleri %6,5 daha düştü.

Son plan, 10.000 kişinin işten çıkarılmasını ve Almanya’daki şubelerinin neredeyse yarısının kapatılmasını öngörüyor. Ancak ülkenin katı iş kanunları, sürecin 2023’e uzayacağı anlamına geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google