Piyasanın Kalbi: iki tahvilin hikayesi Avrupa piyasalarını yükseltti

0 1

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – ABD borsaları Perşembe gününü yeni rekor seviyelerde kapatmış olabilir, daha sıkı kısıtlamalar ve ulusal aşılama kampanyalarının büyük ölçüde yavaş yaygınlaşması yüzünden Avrupa pandemi öncesi seviyelerine geri dönüyor.

Ancak bu değişebilir. İki tahvil getirisine bakıldığında bunun neden olduğu görülüyor.

İlki 2 Yıllık Gilt getirileri: İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) tipik olarak ters, pasif-agresif, İngiliz tarzı bir şekilde, yaklaşık üç aydır ilk kez %0’ın üzerine çıkması planlanan Gilt.

BoE Perşembe günü yaptığı açıklamada, İngiltere bankacılık sistemine negatif faiz değişimine hazırlanmak için altı ay süre vermek isteyeceğini söyledi – herhangi bir hareketi Ağustos’tan önce imkansız hale getiren bir zaman çerçevesi.

Ancak birisi, o zamana kadar negatif oranların işe yarayacağını düşünse bile (ve BoE’deki pek çoğunun yapmayacağı açık), bunlara olan ihtiyaç büyük ölçüde ortadan kalkmış olacak: İngiltere hükümetinin projeksiyonları, ülkedeki her yetişkinin Haziran ayına kadar aşılanacağını ve aşıların Covid-19 virüsünün daha yeni türlerine karşı da etkili olduğunu varsayarak ekonominin artık yeniden kapanma riski altında olmayacağını iddia ediyor.

Bu ortama karşı iki yıllık Gilt (birinci sınıf) getirisi haftaya %-0,15 ile başladı ve %-0,02 seviyesinde sona eriyor. ABD Hazine piyasasından doğan, dünya genelindeki tahvil getirilerinde görülen yukarı yönlü çekiş, kapanışta sıfırın üzerine çıkması için yeterli olabilir.

İngiltere’de banka hisseleri, marjlarına yönelik tehdit azalırken cömert bir şekilde kazanç elde etti: NatWest Group hisseleri bu hafta %13.6, Lloyds (LON:LLOY) %12.5 ve Barclays %11 arttı. Yeniden açılan işyerleri de keyifliydi: Pub grupları JD Wetherspoon ve Mitchells ve Butler’s sırasıyla %12 ve %14.6 arttı, Restaurant Group hissesi %25 sıçradı ve İngiltere havalimanlarında ve tren istasyonlarında yemek ve atıştırmalık barları işleten SSP Group yaklaşık %14 kazandı.

Bu haftaki diğer ilginç tahvil hareketi de farklı bir hikaye. Mario Draghi’nin İtalyan siyasetine dönerek Giuseppe Conte’nin koalisyonunun çöküşünden sonra yeni bir hükümet kurma görevini kabul etmesine tepki olarak İtalya’nın 10 yıllık getirisi %0,65’ten %0,51’e düştü. Daha da önemlisi, İtalya’nın Almanya’ya göre ödediği getiri primi – İtalya’nın istikrarına yönelik güvenilir bir piyasa güveni göstergesi – %1’in altına düştü.

Bu, İtalya’nın karşılaştığı uzun vadeli zorluklarla ilgili hiçbir şeyi değiştirmiyor (ve piyasadaki birçok insan, Draghi’nin ECB’de bir fikir birliği oluşturucu olarak kötü sicilini ve bunun politik olarak başarılı olma yeteneği için ne anlama gelebileceğini gözden kaçırıyor) ancak yakın vadede Euro bölge ekonomisine yönelik ciddi bir risk kaynağını ortadan kaldırıyor. Halen İtalyan hükümeti borçlarıyla dolu olan İtalya bankaları, sonuç olarak bu hafta İngiltere bankalarından daha iyi performans gösterme konusunda neredeyse yalnızdı. Cuma günü Intesa SanPaolo’dan ve gelecek hafta Unicredit’ten gelecek sonuçlar, bu harekete fazladan ivme kazandırabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google