Piyasanın Kalbi: Lloyds sonuçları, damga vergisi tatilinin uzatıldığı raporları ile parladı

0 6

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Salı günü yayınlanan Piyasanın Kalbi, İngiltere bankalarının – daha az heyecanlı olsa da – en güvenliyi sunduğunu iddia ederek bitti. Lloyds Banking Group’un (LON:LLOY) Çarşamba günü yayınlanan sonuçları bu durumu destekliyor.

Varlık anlamında İngiltere’nin en büyük üçüncü bankacılık grubu, 2020 dördüncü çeyreği için beklentilerin üzerinde bir kazanç raporu sundu; 471 milyon tahminlerine karşı 792 milyon sterlin (1,12 milyar dolar) vergi öncesi kâr paylaştı. Ayrıca İngiltere düzenleyicisinin halihazırda izin verdiği maksimum ile hisse başına 0,57 peni temettü ödemesi verdi.

Bankanın 1.kademe ana sermaye oranı – finansal güç için önemli bir ölçüm –, ödeme sonrası bile %16,2 gibi bir seviyede olurken salgınla ilgili endişelerin artık azalması ile temettülerin hızla yükseldiğini hayal etmek zor değil: Lloyds yönetimi, yalnızca, düzenleyicilerin talep ettiğinin 2,5 yüzdelik puan üzerinde olan %13,5 oranını hedefliyor. Fazla sermaye orada, geçen yıl zor zamanlar geçirmiş hissedarlara dönmeyi bekliyor.

Lloyds (NYSE:LYG) hisselerinin, Londra’da %1,7’lik yeni bir artışla 52 haftanın yeni yükseğine ulaşmasına rağmen salgın öncesi seviyelerden bu kadar düşük olmaya devam etmesinin diğer sebebi, yasal kısıtlamalar. Bu nedenle ne zaman ve ne kadar yükseleceği önemli.

Bu konudaki görünüm günden güne iyileşiyor: Pazartesi günü Başbakan Boris Johnson tarafından duyurulan, Temmuz ayına kadar karantinaların ve sosyal mesafelenme kurallarının aşamalı olarak bitirilmesi planı, Lloyds’un kredi defterinin bozulma tehdidini kaldıracak veya en azından epey azaltacak; ekonomik toparlanma, İngiltere Bankası’nın (BoE) faiz oranlarını sıfırın altına çekme konuşmalarını gittikçe azaltabilir. Sıfırın altındaki faiz oranları da Euro bölgesindeki kredi marjları üzerinde aynı negatif etkiye sahip olacak.

Dahası İngiltere hükümeti, Çarşamba günü The Times gazetesinde yayınlanan bir habere göre yıllık bütçesinde yer alan ev satın alımlarındaki vergi tatilini uzatmanın eşiğinde. Bu, İngiltere’nin en büyük mortgage kredisi veren kuruluşunun en az bir çeyrek ve muhtemelen daha uzun süre yeni krediler dağıtmaya devam etmesini sağlayarak ülkedeki konut piyasasının gösteriye devam etmesine yardımcı olacak: Çarşamba günü Lloyds, mortgage kredisi işinin geçen yılın ikinci yarısında hızlanan büyümenin ardından 2021 yılına “güçlü bir boru hattı” ile başladığını söyledi.

Hükümetin artık işi yokuşa süremeyeceği gün elbette gelecek. Bununla birlikte o zamana kadar tüketici ve otomobil kredilerinin daha yüksek marjlı işleri yeniden alevlenebilir. Lloyds’un 4. çeyrek sunumunda göze çarpan slaytlardan biri, geçen yıl hanehalkı tarafından yapılan düşük kaldıraçlama – mevduat %10’un üzerinde arttı ve kredi kartı bakiyeleri %19 düştü. Bu, insanlar harcama özgürlüğünü yeniden kazandıkça büyüme için geniş bir alan olduğunu gösteriyor.

Lloyds’un hikayesi, Avrupa’da perakende ağırlıklı bankaların çoğu için ortak ancak nispeten sağlam yönetişim geçmişi, genellikle oldukça yüksek bir primle ticaret yapmasını sağladı. Ancak Investing.com verileri, şu anda önemli bir indirimle işlem gördüğünü gösteriyor – emsalleri için 0,75’e kıyasla defter değerinin 0,57 katı. Geçen yıl hükümetin salgın yönetiminin beceriksizliği göz önüne alındığında göz ardı edilemeyecek olan yeniden açılma ile felaketler önlenirken, anormallik kısa ömürlü olmalı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google