Piyasanın Kalbi: Maersk zirveyi ilan etti

0 1

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Dünyanın en büyük nakliye şirketi, pandeminin son aşamasının göze çarpan özelliklerinden biri olan stok yenileme trendinin zirvesini ilan etti.

Dünyanın dört bir yanına gönderilen konteynerlerin dörtte birinden fazlasını oluşturan Danimarkalı denizcilik devi Moeller-Maersk (OTC:AMKBY), canlı küresel ticaretten gelen beklenmedik kazançların ilk çeyrekte zirveye çıkacağını ve daha sonra “normalleşeceğini” söyledi.

Maersk (CSE:MAERSKa) hissesi, birkaç haftanın en kötü gün içi düşüşünü yaşadı, A-hisseleri %5,7 kaybetti.

Bunlar önemli haberler çünkü Maersk’in performansı, geçtiğimiz yıl içinde küresel tüketici harcama modellerinde yaşanan değişimi somutlaştırmıştır; evde kilit altında olan insanlar, harcamalarını geçici olarak ulaşılamayan hizmetten ev dekorasyonuna çevirdi.

Özellikle Çin’in dış ticaretindeki asimetri işleri daha da kötüleştirip birçok gemiyi Çin’e dönüş yolunda zamanlarının yarısını boş geçirmeye zorladığı için harcamadaki bu eğilim ile küresel denizcilik endüstrisi maksimum seviyeyi gördü.

Bu, Maersk gibi nakliyecilere fiyatları keskin bir şekilde yükseltme şansı sağladı: şirket bunun 2020’de faiz ve vergi öncesi kazanca 1,5 milyar dolar katkıda bulunduğunu tahmin ediyor.

Maersk’in beklediği “normalleşme” de muhtemelen ani olmayacak. Karlar uçurumdan düşmeyecek. Bu yılın ilk çeyreğinin hala 2020’nin 4. çeyreğinden daha iyi olması bekleniyor. Temel FAVÖK, geçen yılki 8,3 milyar dolara göre bu yıl 8,5 milyar ila 10,5 milyar ABD dolarına yükselecek. Ana Okyanus bölümü, %3 ile %5 arasındaki küresel talep doğrultusunda büyümeye devam edecek ancak burada da ikinci yarıda büyüme yavaşlayacak.

FAVÖK aralığının orta noktası, neredeyse tamı tamına Maersk’in net borcunun yıl sonunda bulunduğu yer. Bu nedenle hisse senetlerini geri almaya devam etme kapasitesi üzerinde minimum baskı olacaktır.

Ancak piyasa, Maersk için döngüsel yüksekliğin çoktan geçmiş olduğuna karar verdi. Çarşamba günkü kayıpların ardından hisse senedi, geçen yıl 2005’ten bu yana en büyük artışını kaydettikten sonra üç hafta önceki zirvesinden %20 düştü.

Kuzey yarımkürede aşılar ve karantinaların kaldırılması, bu eğilimin devam etmesini sağlayabilir: Yeni felaketler haricinde 2021 yılı seyahat, dışarıda yemek yeme ve işe gidip gelme harcamalarının, spor bisikletleri, kanepeler ve bilgisayar güncellemeleri pahasına canlanacağı yıl olacak. Maersk için gevşemenin tüm gemileri dalgalandıracak mali teşvikle yumuşatılması muhtemel olsa da düşük performansın bundan sonra sabit kalması muhtemel.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google