Piyasanın Kalbi: Vivendi, UMG’yi ayırarak ertelemenin ödüllerini topladı

0 8

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – Geleneğe göre finanstaki en büyük ödül hızlı hareket edenlere gider. Vivendi’nin, Ariana Grande ve Billie Eilish’den Andrea Bocelli’ye kadar değişen sanatçıların olduğu Universal Music Group yan kuruluşu, bu kuralı kanıtlayan istisna olabilir.

Fransız holding, üç yılı aşkın bir süredir satış sürecini sürdürüyor. Bu dönemde, müzik tüketicilerinin tercihi olarak online yayınların dünya çapında benimsenmesi ile UMG’nin işinde ve potansiyel müşterilerinde gerçek bir dönüşüm sağlandı.

Ve işte şimdi bu ertelemenin karşılığı cömertçe alınıyor.

Gelişme sonsuza dek sürecek gibi görünse de hafta sonu yayınlanan , Vivendi’nin hisselerini Pazartesi günü büyük ölçüde yükseltmeyi başardı. Pandemi öncesindeki en yüksek seviyesi civarında haftalarca dirençle mücadele eden hisse senedi, Avrupa’da %16’nın üzerinde bir artışla yeni bir rekora yükseldi.

Vivendi, UMG hisselerinin %60’ını yıl sonuna kadar hissedarlarına özel bir temettü şeklinde dağıtmayı umuyor; bu, kendi sermaye kazancı vergi borcunu azaltırken hissedarlar için mümkün olduğu kadar fazla değer çıkarmayı amaçlayan bir hareket.

En az 30 milyar Euro (36 milyar dolar) değer biçilebilir – Tencent’tan çıkan fiyat ile benzer. Tencent satışı geçen yıl Aralık ayında gerçekleşti ve Çinli şirketin payını %20’ye çıkardı.

Cumartesi günkü açıklamasında şirket, “diğer yatırımcılar tarafından potansiyel olarak daha yüksek fiyatlarla ifade edilen ilgiden” bahsetti. UMG gelirinin yarısından biraz fazlasına sahip olan rakip Warner Music’in 15,9 milyar dolar değerinde olduğu düşünüldüğünde bu imkansız görünmüyor.

Tencent’e yapılan satıştan elde edilen gelir ve ayrıca UMG’de kalan hissesinin daha yüksek değeri, Vivendi’nin uzun süredir söz verdiği geri alımlara devam etmesini sağlayacak. Cumartesi günkü basın bülteninde ayrıntı vermese de yine satın almalardan bahsediyor.

Bölünmeden sonra Vivendi’den geriye kalanlar, Fransız olmayan yatırımcıların ilgisini çekmeyecektir: UMG’ye biçilen 30 milyar Euroluk değerleme, Cuma günkü kapanış itibarıyla holdingin değerinin yaklaşık %90’ına tekabül ediyordu, ancak satışın sadece %45’i. Canal+ TV ünitesindeki ilerleme işaretlerine rağmen ne kendisi ne de Havas iletişim şirketi, kazanç gücü gibi bir şeye sahip değil.

Yeni listelenen şirket Amsterdam borsasına kote edilecek. Geçen hafta bir Financial Times makalesi, en çok fayda sağlayanların Brexit geçiş döneminin sona ermesinden bu yana likiditelerini Londra’dan çıkaran Avrupalı yatırımcıların olduğunu öne sürdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google