SABAH Raporu: ABD tahvil faizleri global mali paniğe yol açtı

0 6

Perşembe gecesi Wall Street seansında ABD 10 yıllık gösterge tahvil faizinin %1.60’a sıçraması ile tüm riskli varlıklarda panik atağı başladı. TSİ ile 07:00’de MSCI’ın Nikkei25’i dışarda bırakan Asya-Pasifik Hisse Endeksi %2.5 kaybediyor.   Dün gece 7.45’e fırlayan dollar/TL ise 7.38 düzeyinde.  Gün boyunca ABD tahvil faizleri yanında Fed’den gelecek sözel müdahale de takip edilecek.  Eğer Fed riskli varlıklardaki çöküşün reel ekonomiye bulaşabileceği düşüncesine vardıysa, sözel müdahale çok sert olabilir.  Türkiye’de ise global piyasalardan gelen sert rüzgarların yanında Berat Albayrak’a ait haberler takip edilecek.

Bu derleme haberde sabah 07:00 itibarıyla basınımızda yer alan yorumları aktarıyoruz:

ABD hisse senedi piyasaları Perşembe kapanışın ardından düştü Teknoloji, Hammadde ve Tüketici Malları sektörlerindeki hisselerin düşüşüyle düştü.

NYSE borsasının kapanışıyla Dow Jones Industrial Average 1,81% düştü,bu sırada S&P 500 endeksi 2,49% geriledi, ve NASDAQ Composite endeksi 3,47% geriledi.

Brezilya hisse senedi piyasaları Perşembe kapanışın ardından düştü Sanayi, Hammadde ve Tüketim sektörlerindeki hisselerin düşüşüyle düştü.

São Paulo borsasının kapanışıyla Bovespa 2,61% düştü1 ayın en düşük seviyesini gördü.

BloombergHT:  Türk Lirası’nda ‘küresel piyasalar’ şoku

 

Küresel piyasalarda bir zamandır etkisini hissettiren tahvil getirileri, Perşembe günü hisse senedi piyasalarında sert hareketlere neden oldu.

Özellikle teknoloji hisselerindeki düşüş ABD endekslerinde hızlı geri çekilmeleri beraberinde getirirken, risk iştahının bozulması gelişmekte olan ülke para birimlerinde de olumsuz fiyatlamalar yarattı.

Bu olumsuz fiyatlamalardan Türk Lirası da etkilendi. Dolar/TL kuru yurt içi piyasaların kapalı olduğu akşam saatlerinde hızlı yükseldi ve 7,44’ün üzerini test etti.

Bu haftaya gelene kadar 5 haftalık bir yükseliş ivmesi yakalayan Türk Lirası, bu hafta yönünü aşağı çevirmişti. Haftaya 7,01 seviyesinde başlayan dolar/TL kuru Çarşamba günü de 7,24’ün üzerini test etmişti.

Bloomberg HT’de yayına katılan Garanti BBVA Yatırım Araştırma ve Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert konuyla ilgili olarak yaptığı yorumda, “ABD’de 10 yıllık tahvil faizindeki yükselmeyi gelişmekte olan ülkeler para birimleri tarafından ele alırsak, şu anda tüm para birimlerinde aynı hareket var. Yani sadece TL’ye özel değil. Türkiye’nin birkaç gün içinde konuştuğumuz mevzuları var, bunlardan kaynaklı olduğunu söylemiyoruz. Burada dolar endeksinde ciddi bir hareket olmamasına rağmen riskten kaçıp nakte geçme eyleminin hızlanması söz konusu. ABD tahvil faizlerinde bir miktar gevşeme olmadan TL ve diğer gelişmekte olan ülke paraları üzerinde baskının devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Investing.com’dan Şeney Şerefoğlu şunları kaydetti

TL, bu hafta dolar karşısında %4’e yakın euro karşısında %5’e yakın değer kaybetti. USD/TRY kuru yükselişlerde ilk ara direnç olarak izlediğimiz 7,25’i test ediyor. Kurda bu direnç üzerinde alımların hızlanması için küresel satışların hızlanması ya da TL negatif gelişme olması gerekiyor. Eğer her iki cepheden birinde bir gelişme olursa alımlar 7,38’e doğru devam edebilir. Kısa vadede 7,25 üzeri ataklar olsa da kurun bir süre 7,0-7,20 arasında dengelenmesini bekliyoruz (tekrar altını çizelim ki mevcut fiyatlama dışında bir gelişme olmazsa). Kurda rekor sonrası yaşanan düşüşün orta vadede de devam edebilmesi içinse kesinlikle en başta TL tarafında iyileşmelerin olması gerekiyor ki bunların başında da yapısal reformlar geliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Cumhurbaşkanının Mart ayı ortasında reformları açıklayacağını söyledi. Piyasaları ikna edecek her gelişme TL pozitif olacaktır, ancak şimdilik bekleyiş var ve yabancı yatırımcının hisselerden çıkışı da sürüyor. Son hafta itibarıyla çıkış 123 milyon dolar olurken sene başı itibarıyla çıkış 600 milyon dolara yaklaştı. Tahvillerde alım var ama totalde pandeminin yarattığı bol kepçe ortamdan Türkiye’nin istenen payı alamadığını yineleyelim.

Küresel risk iştahında yaşanan bu azalma bozulmaya doğru gider ise hiç şüphe yok ki TL’nin de içinde bulunduğu kırılgan varlıklardaki hareketlilik daha fazla olacaktır.

BIST 100 Endeksinde 1.490 puan altı haftalık kapanışlar 1.430-1.400 puana aralığına doğru düşüşe neden olabilir. 1.490 puan üzeri kapanışlarda ise 1.550 puan hedefine doğru alımlar sürebilir. Ancak 1.520-1.535 puan aralığında ivme kaybı görülebilir.

Uzmanlar ne diyor?

Ekonomist Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu’na göre ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yukarı yönlü baskının azalması için emtia fiyatlarındaki, özellikle bakır fiyatındaki artışın durması yada yavaşlaması gerekiyor. Aslanoğlu, “Baskının devam etmesi durumunda, Fed getiri eğrisi kontrolünü muhtemelen seslendirecek” yorumunu yaptı.

Kurlardaki yükselişi sozcu.com.tr’ye değerlendiren Tera Yatırım ekonomisti Enver Erkan, “ABD tahvil faizlerindeki yükselişin anomali yaratıyor ve gelişen ülke para birimleri üzerindeki baskıyı artırıyor. Bu sebeple gelişen ülke para birimlerinde ciddi değer kaybı oluşuyor. TL bu döngünün içine girdi ve toplam değer kaybında negatif ayrışan bir konumda” dedi.

“Merkez Bankası’nın ortodoksiden uzaklaşacağına dair endişeler TL’nin reaksiyon aralığını artırdı” diyen Erkan, “Üzerine ABD 10 yıllık tahvil faizindeki hareketi de bu akşam beklentileri aşınca, gelişen ülke para birimlerine gelen baskıdan TL de etkilendi” yorumunda bulundu.

Yenileme: FÖŞ anlattı: ABD Tahvil Faizleri NİYE Türkiye İçin Önemli?

Borsalardaki balonu ne patlacak; ne zaman patlatacak?

FÖŞ Denklemi: Güçlü Dolar + Yükselen Faiz = Finansal Kriz

Borsa İstanbul: Uzmanlar “çok dikkat” diyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google