TL negatif ayrışıyor, ekonomi politikalarına yönelik endişeler ön planda

0 6

Cumhurbaşkanı Erdoğan Albayrak-rezerv savunması yaptığından bu yana piyasalada huzur yok.  TL’ dün hızlı değer kaybederken, hisse senedi piyasası küresel hareketlerden daha fazla etkilendi. Ancaki Albayrak’ın eski ekonomi bakanı ve Cumhurbaşkanı’nın damadı olarak savunulması, yeniden göreve farklı bir konumda geleceği beklentilerini yaratıyor.  Enerjiden sorumlu Cumhurbaşkanlığı danışmanı pozisyonu bugün haber ajanslarında yer almakta. Albayrak adı geçtikçe de görevden ayrılmasının ardından izlenen politikalarda yaşanan önemli ve olumlu değişim, eski bakanın herhangi bir etkin göreve gelmesiyle geri dönebileceği endişesi TL üzerinde olumsuz etki yaratıyor.

Diğer yandan, Albayrak elbette tek etken değil.  ABD 10 yıllık tahvşil faizlerinde devam eden yükseliş ve S-400 tartışmaları TL üzerinde etkili. ABD tahvil getirileri dün bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Dün %1.435’i gören ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisi bugün %1.412’de bulunuyor.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’ın Twitter’dan yaptığı reform açıklamaları dün Erdoğan’ın ilanının ardından geldi.  Bakan Elvan makroekonomik istikrar politikalarını ve yapısal politikaları içeren ekonomik reform çalışmalarında sona geldiklerini belirtti.  Elvan “Reform politikalarımızın detaylarını Sayın Cumhurbaşkanı’mız Mart ayının ikinci haftasında kamuoyuyla paylaşacak. 2021 yılı reformlar yılı olacak” ifadeleri kullandı.

Erdoğan önümüzdeki hafta hukuk reformlarını açıklayacağını da söyledi dün.  Bu açıklamalar piyasa tarafından izlenecek.

Geçen hafta 6,90’a kadar gerileyen dolar/TL dün 7,25’e kadar yükseldikten sonra bu sabah güne 7,20’nin altında başladı. Dolar endeksi ise, Fed’in gevşek para politikasını daha uzun süre gevşek tutacağı ve böylece ABD ekonomisinde hem para hemmaliye politikası kanalıyla canlanmanın devam edeceği beklentilerine paralel olarak yaklaşık üç yılın en düşük seviyesine yakın seyrediyor.

Ekonomi yönetimindeki değişimin yaşandığı Kasım ayından bugüne neredeyse aralıksız her gün benzer para birimlerinden pozitif ayrışan TL’de bu hafta itibarıyla negatif ayrışma görülüyor.

Ekonomist Atilla Yeşilada Reuters’a yaptığı açıklamada, “Dövizde çalkantının fitilini CHP’nin Albayrak’a yönelttiği suçlamalar ve AKP’nin yüksek perdeden savunması olduğunu kabul ediyoruz. Albayrak ve izlediği ekonomik politikalar cephesinden saldırmak CHP ve Millet İttifakı paydaşlarının son zamanlarda icat ettiği en akıllı siyasi hamle oldu” dedi ve ekledi: “Dün de kulislerde Albayrak’ın Enerji veya Dışişleri Bakanlığı’na atanacağına dair duyumlar yayıldı. Erdoğan bunları yalanlayamaz, ama Albayrak kabinede görev almayacağını açıklayabilir. Bu durumda TL’de çalkantı yaratan birincil neden bertaraf olur. Aksi, halde… AKP’deki 24 Mart Büyük Kongresi’ne kadar dövizde sık şoklar yaşayabiliriz.”

TCMB dün TL zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı. Ekonomistler bu kararı sıkı duruşu güçlendirme olarak yorumlarken, kararın ardından mevduat faizlerinde yükseliş bekleniyor. aksini birçok kez ifade etmesine karşın dünkü adım bankanın geçmiş dönemde politika faizi yerine diğer araçlarını yeniden kullanmaya başladığına yönelik endişe yarattı. Bu algı piyasada satış baskısı olarak hissedildi. TCMB daha önceki açıklamalarında bu yönde adımlar atmayacağını net şekilde ifade etmişti.

Kasım ayı başında 570 seviyesinde olan 5 yıl vadeli CDS‘ler 300 baz puanın altında kalıcı bir seyir izlemeye başladı. CDS saat 0909’da 290/295 seviyesinde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google