TL’de yükselişi CDS’ler de destekliyor

0 7

Dün, Gelişmekte Olan Piyasalarda risk iştahı Dolar Endeksi’nin güçlenmesi, ABD tahvil faizlerinin yukarı hareketi ve Biden’in Putin’e sert uyarıları sonrası bozuldu.  TL ve TL cinsi varlıklar trendin tersine hareket ederek prim yaptılar. TCMB’nin sıkı para politikası kadar CDS fiyatlarında gerileme de TL’ye destek veriyor.  Ancak, ABD yönetiminin yakında BÜ protestolarına karşı sert tutum alması bir risk. Bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdamın beklwntiyi aşması ve  Ocak nakit bütçe de moralleri bozabilir.

Reuters:  Dolar/TL güne 7,14’ten başladı: Uluslararası piyasalar izlenecek

TCMB’den faiz indirim beklentilerinin ötelenmesi ve sıkı para politikası duruşunu koruyacağı beklentisiyle  TL’deki değer kazanma eğilimi sürerken, dolar/TL dün gerilediği 7,14’lü seviyelerden güne başladı.

Geçen hafta 200 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönlü kıran TL hafta başından bu yana %2,5 değer kazanarak gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performansı gösterdi.

Enflasyon ve çekirdek enflasyon göstergelerinde yükselişe ve katılığa işaret eden Çarşamba günkü verinin ardından yatırımcıların enflasyonun düşeceği dönem ve dolayısıyla TCMB’ye faiz indirimi için alan açılacağı dönem beklentileri ötelendi.

TL’nin değer kazanmasına karşılık dolarda aylardır süregelen değer kaybının da tersine döndüğü görülüyor.

Uluslararası piyasalarda dolar haftayı ABD’nin koronavirüsün ekonomik etkilerinden akranlarına göre daha hızlı toparlanacağına yönelik beklentilerle son üç ay içerisinde kaydettiği en büyük haftalık artış ile kapatmaya hazırlanıyor.

Dolar endeksi bu hafta %1,1 yükselişle 91.602 seviyesine kadar çıktı.

Dolar endeksi iş gücü verilerinin de direnç sinyalleri vermesiyle Asya piyasalarında son iki ayın zirvesini gördü. Bugün 16.30’da açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi doların yönünü tayin açısından yakından izlenecek.

Analistler ve yatırımcılar dolarda son haftalarda gözlenen değer artışının 2020 yılındaki %7 değer kaybından sonra gerçekleşen bir düzeltme mi yoksa doların değer kaybedeceği beklentilerinde uzun vadeli bir değişimden mi kaynaklandığını tartışıyorlar.

Doları destekleyen faktörler arasında yatırımcıların ABD Başkanı Joe Biden döneminde devasa bütçe harcamalarının başlayacağı şeklinde pozisyon almaları ve uzun vadeli ABD tahvil getirilerindeki artış bulunuyor.

Deniz Yatırım stratejisti Orkun Gödek, yayımladığı raporda, “(ABD’de) getiri eğrileri dikleşirken hisse senetleri primleniyor ve fakat Amerikan doları da değer kazanıyor. Tüm bunlar olurken carry trade ve politikalara olan güvenin yüksek seyri Türk lirası için de oyun alanı sağlıyor. Biz, bir süre daha USDTRY paritesinde 7,09 – 7,24 bandında dalgalanma ihtimalimi olduğunu göz ardı etmiyoruz. Öte yandan 7,09 aşağısında güçlü kapanış görmemiz durumunda ise eğilimin 6.85 bölgesine dek sürebileceğini de eklemek isteriz.” yorumunda bulundu.

Geçen haftayı 7,31’den kapatan dolar/TL dün 7,10’un altına sarktıktan sonra Türk piyasalarının kapanışında 7,12’li seviyelerdeydi.

İş Yatırım: Eurotahvil Piyasaları

Hem Avrupa hem de ABD 10 yıllık tahvilleri genel olarak yatay seyirle işlem görürken İngiltere 10 yıllık getirileri yaklaşık 7 baz puan artarak diğerlerinden ayrıştı. İngiltere Merkez Bankası bugün yapılan faiz kararı toplantısında negatif faizlerin kısa vadede uygulamaya geçmeyeceği ve 2021 yılının 2. Yarısından itibaren toparlanmanın yoğun aşılama ile beraber başlayacağını açıklaması İngiltere tahvillerinden çıkışı da beraberinde getirdi.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yatay hareketle 1.14 seviyelerinden işlem görürken sadece İtalya 10 yıllıklarında az da olsa bir alışlar dikkat çekiyor ve getirisi yaklaşık 4 baz puan gerilemiş durumda.

İtalya’da Draghi’ye hükümeti kurma çalışmaları için yetki verilirken diğer partilerden de destek açıklamaları geliyor.

Türkiye tarafında ise olumlu hava devam ediyor, 5 yıllık CDS 300 seviyesinin de altına geldi ve 294 seviyelerinden işlem görürken 5 yıllık hazine kıymeti yaklaşık 15c, 10 yıllık kıymet ise yaklaşık 25c değer kazandı. Daha uzun vadeli hazine kıymetinde ise kazanımlar 50c seviyesine ulaştı. Şirket kıymetlerinde ise uzun vadeli sub kıymetler yatay eksi şilem görürken kısa vadeli sr kıymetler de hafif primle işlem gördü ancak şirket kıymetlerinde işlem hacmi genel olarak düşük kaldı.

Fed’den mali teşvik paketine destek

İngiliz bankası Standard Chartered: Altın fiyatları rekor kırabilir

Kısa vadede Dolar’da değerlenme eğilimi var!

IIF raporu: Gelişen piyasalara Ocak’ta 53,5 milyar dolar girdi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google