Türk lirası, bu hafta gelişen ülke paraları arasında dolara karşı en kötü performans gösteren para birimi oldu

0 6

Investing.com – TCMB Başkanının görevden alınması sonrası sert yükseliş yaşayan USD/TRY kuru, 8,0 seviyesi üzerinde işlem görmeye devam ederken fiyatlama geçen hafta 8,24’ten 8,05’e kadar geriledi. Bu haftaya 8,06 seviyesinde başlayan kur Salı günü 8,13’ü dün ise 8,21’i aşmasının ardından bugün 8,35’i aşarak 31 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü. EUR/TRY de 10,07’ye yükselerek rekor sonrası en yüksek seviyeyi görürken GBP/TRY de 11,65’e çıkarak yine rekor sonrası zirveyi gördü. Döviz kurlarının tamamında yaşanan bu hareketlilikte TL’deki değer kaybının etkisi yüksek, bu kayıpta ise son zamanlarda TCMB’ye dair hem başkan değişimi hem rezervlerdeki azalma hem de dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da açıklama yaptığı 128 milyar dolar konusu güven kaybına neden oluyor. Özellikle para politikasına dair belirsizlik yabancı çıkışının da sürmesine neden oluyor.

Küresel risk iştahının zayıfladığı bu hafta dolar göstergesi 91,0 tabanı yakınında işlem görüyor, ABD tahvillerinde de volatilite azaldı, ancak bugün gelişen ülke paralarından sadece Türk lirası dolar karşısında %1 üzerinde kayıp yaşıyor. Haftalık bazda da TL’nin dolar karşısındaki kaybı %3 ve TL, dolar, euro, sterlin gibi majör paralar karşısında gerilerken gelişen ülke paraları karşısında da geriliyor ve Güney Afrika randı karşısında bugün 1,70’e gerileyerek tarihi düşük seviyeye indi. Ruble karşısında da bugün %2’den fazla değer kaybetti.

Dolar kurunda 8,35 ve 8,46 aralığı aşırı alım bölgesi olarak görülüyor. Mart ayındaki yükselişte kur 8,46’dan dönmüştü.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google