Türk lirası, TCMB Başkanı Ağbal’ın bu yıl uzun bir süre faiz indiriminin gündemde olmadığını söylemesinin ardından kazanımlarını artırdı

0 8

İSTANBUL, 5 Şubat (Reuters) – TL, dolar karşısında, TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın faiz indiriminin “bu yıl uzun bir süre” gündeme alınmasının mümkün olmadığını ifade etmesinin ardından değer kazanmayı sürdürdü.

Uluslararası piyasalarda Türkiye’nin dolar cinsi tahvillerinin fiyatı da arttı ve yaklaşık bir ayın zirvesine yükseldi.

Enflasyondaki katılık, öncelikli hedef olarak enflasyonu düşürmek olarak belirleyen TCMB’den gelen faiz indirimi beklentilerini ötelemişti.

Ağbal bugün Reuters ile söyleşisinde de %17 seviyesindeki politika faizinde indirimin bu yıl uzun bir süre gündeme alınmasının mümkün olmadığını söyledi. haftadan 7,30 düzeyinin altına inen ve düşüş eğilimi bu hafta hızlanan dolar/TL 7,0700’a kadar geriledikten sonra 12.43 itibarıyla 7,09’dan işlem gördü. TL dün akşam Türkiye piyasalarının kapanışındaki 7,1125 seviyesine kıyasla %0,5 daha değer kazandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google