Unicredit ve Commerzbank’tan dolar/TL tahminleri

0 7

Foreks Haber Merkezi’ne göre, UniCredit analistleri TCMB’nin 18 Şubat Perşembe günü yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde Türk Lirası’nda ciddi hareketler görülmesinin muhtemel olmadığını savundular.

Analistler, “USDTRY’de aşağı yönlü potansiyel henüz sona ermedi, 6,80 civarından önce bir tabanın gelişmesi muhtemel değil, ancak biz yatırımcıların TCMB faiz kararından önce herhangi bir yönde pozisyon almak konusunda, en azından bugün için, ihtiyatlı olmaya devam etmelerini bekliyoruz” değerlendirmesini yaptılar.

UniCredit analistleri, Türk Lirası’nda yaşanmakta olan değerlenmenin TCMB Başkancı Naci Ağbal’ın yüksek enflasyonu düşürmek için sıkı para politikasını sürdürmeye gösterdiği güçlü bağlılık tarafından yönlendirildiğini de belirttiler.

USDTRY, gün içinde 6,9726-7,06 aralığında yaşanan dalgalanmanın ardından 7,0051’den işlem görüyor. Parite dün 6,8935 ile son 6,5 ayınen düşük seviyesini test etmişti.

18 Şubat Perşembe günkü toplantıya ilişkin beklenti, haftalık repo faizinin yüzde 17,00 seviyesinde sabit bırakılacağı yönünde oluştu. Foreks anketine katılan 18 ekonomistin 13’ü faizin değiştirilmeyeceği,5’i ise artırım kararı alınacağını öngördü.

Commerzbank’tan yeni dolar/TL tahmini

BloombergHT’ye göre, Commerzbank, 2021 yıl sonu için dolar/TL tahminini aşağı yönlü revize ederken 2021 yılsonu Türkiye büyüme tahminini ise yukarı yönlü revize etti.

Commerzbank, Dolar/TL için yıl sonu tahminini 8,25’ten 8’e revize ederken, dolar kurunun 2021’in ilk yarısını 7-7,25 seviyesinde kapatmasını bekliyor.

Küresel piyasaların şeffaflığı ödüllendirdiğini belirten Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose, orta vadedeki temel senaryolarının enflasyon biraz azaldıktan sonra faizlerin yüzde 15 civarına döneceği yönünde olduğunu belirtti.

Yayımladığı araştırma raporunda, “Faizler indikten sonra dolar/TL kademeli bir şekilde yükselerek 2021’in sonunda 8.00 seviyesine ulaşacak.” diyen Ghose, Türkiye için 2021 büyüme tahminlerini ise yüzde 5,8’den 6,5’e güncellediklerini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın enflasyonu takip ederek faiz oranlarını şimdilik yüzde 17 civarında tutacağını öngören Ghose, “Piyasalar, enflasyon arttığı takdirde Naci Ağbal’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne dediğine aldırmadan faizleri artıracağını varsayıyor.” dedi.

2021 yılsonunda enflasyonun 13,4 olarak gerçekleşmesini bekleyen Commerzbank, faizlerin yılsonunda yüzde 15 olarak kalacağını öngörüyor. Kurum, 2021 yılında Türkiye’nin yüzde 6,5 büyümesini bekliyor.

“Dolar/TL’de sonraki seviye 6.80 olabilir”

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede dolar/TL’nin 7 seviyesini kırdığı takdirde 6,80’e kadar düşebileceğini belirtmişti.

“Türkiye cazip nominal faiz sunuyor ve enflasyon da düşmeye başladı. Reel faizler daha da cazip hale gelecek. Dolar/TL’nin daha fazla düşmesi için alanı olduğunu düşünüyorum. 6.80 bir sonraki seviye olabilir. Tabii önce 7 seviyesinin kırılması gerekiyor.” diyen Matys, Türkiye’nin sermayeyi en az birkaç ay ülkede tutacak yatırımcılara ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Dikkat: Fed sıradaki toplantısında teknik faiz artırımı yapabilir

ABD tahvil faizleri coştu, Dolar Endeksi yükseliyor

Risk iştahı coşunca, yatırım fonlarında nakit kalmadı!

Bloomberg: TL rallisi Wall Street analistlerini mest etti

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google